Results, 58th International Rowing Challenge Villach, Villach - Ossiachersee, 08.09.19



Last Update: 08.09.19 14:38:31
Event: 1; Schüler EinerSCHM1X1000m

300 - 7:30 Finale D
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 25 Bohemians Prague Boldiš Adam (2005) 4:21:23
2 26 Ruderverein ALBATROS Crew 2 Felix Mikosch (2006) 4:29:79
3 23 Ruderverein ALBATROS Crew 3 Peter Litzllachner (2005) 4:32:44
4 24 Ruderclub WELS Crew 3 Loris Zehetmair (2006) 4:42:78
5 22 Veslaški klub Bled Crew 5 Gal Zorman (2006) 4:49:80
Zum Anfang Home

301 - 7:35 Finale C
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 19 Veslaški klub Bled Crew 1 Luka Ulcar (2005) 4:13:24
2 16 Veslaški klub Bled Crew 2 Aljaž Kunstelj (2005) 4:19:72
3 15 Ruderverein Villach von 1881 Crew 2 Matthias Gietler (2006) 4:23:70
4 21 Veslaški klub Bled Crew 3 Nikola Halleger (2006) 4:29:40
5 18 Ruderclub WELS Crew 2 Yanik Kendler (2005) 4:34:62
6 17 Veslaški klub Bled Crew 4 Pascal Azman (2006) 4:45:38
7 20 Ruderverein Villach von 1881 Crew 1 Linus Papousek (2006) 4:46:51
Zum Anfang Home

302 - 7:40 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 11 Ruderverein ALBATROS Crew 6 Cillian Zwanziger (2005) 3:56:59
2 14 Ruderverein ALBATROS Crew 1 Vinzenz Zwick (2006) 4:05:28
3 10 Veslaški klub Nautilus Koper Tomaž Kovacic (2005) 4:05:48
4 12 Lodní Sporty Brno Jan Cimrman (2005) 4:08:06
5 8 S.N. Pullino Nicolň Parovel (2005) 4:08:79
6 9 Veslaški klub Izola Crew 2 Vasja Rakar (2006) 4:16:93
7 13 Veslaski klub Piran Crew 2 Marko Bizilj (2005) 4:19:24
Zum Anfang Home

303 - 7:45 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 2 Ruderverein ALBATROS Crew 4 Nicolas Zwanziger (2005) 3:55:70
2 4 Salzburger Ruderklub MÖVE Noah Roidmayer (2005) 3:56:31
3 5 Ruderclub WELS Crew 1 Lorenz Xaver Reitzinger (2005) 3:59:21
4 3 Veslaški klub Izola Crew 1 Patrick Bubnic Dilica (2005) 4:03:07
5 6 HAVK MLADOST Zagreb Sven Banovic (2005) 4:06:85
6 7 Veslaski klub Piran Crew 1 Enej Pavlovic (2005) 4:08:71
7 1 Ruderverein ALBATROS Crew 5 Maximilian Mairitsch (2005) 4:12:09
Zum Anfang Home

Event: 2; Schülerinnen DoppelzweierSCHW2X1000m

304 - 7:50 Finale C
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 13 Ruderclub WELS Julia Thanhofer (2005), Jana Buchegger (2006) 4:13:76
2 14 Völkermarkter Sport- und Turnverein 1868 Emely Matschek (2005), Hanna Riedl (2005) 4:20:17
3 15 Ruderverein Villach von 1881 Lilly Schmidhuber (2006), Antonia Gigacher (2006) 4:52:62
Zum Anfang Home

305 - 7:55 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 10 Veslaški klub Izola Zara Grmovšek (2005), Špela Gustincic (2005) 4:13:42
2 12 Ruderverein WIKING LINZ Crew 2 Alina Paroubek (2006), Marlies Stöttner (2005) 4:21:00
3 11 Veslaški klub Nautilus Koper Crew 2 Taryn Vodovnik (2006), Uma Beltram (2006) 4:21:58
4 8 Veslaški klub Nautilus Koper Crew 1 Marja Kavrecic (2005), Debora Korlevic (2005) 4:24:05
5 9 S.N. Pullino Celeste Crevatin (2005), Camilla Chersi (2006) 4:24:71
Zum Anfang Home

307 - 8:00 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 3 Ruderverein WIKING LINZ Crew 1 Greta Haider (2005), Katharina Nagler (2005) 4:01:75
2 5 Salzburger Ruderklub MÖVE Maria Penk (2005), Emma Rainer (2005) 4:08:21
3 6 Veslaški klub Bled Crew 1 Ursula Torkar (2005), Amber Cop (2005) 4:09:41
4 2 Lodní Sporty Brno Magdalena Heroudková (2005), Veronika Burešová (2005) 4:11:46
5 4 Wassersportverein OTTENSHEIM Carmen Ginterseder (2005), Theresa Berger (2005) 4:13:00
6 7 Veslacki klub Jadran Zadar Mara Bencun (2005), Lucija Kasap (2005) 4:14:60
7 1 Veslaški klub Bled Crew 2 Sara Sedovšek (2006), Špela Šemrl (2005) 4:19:32
Zum Anfang Home

Event: 3; Junioren-B-DoppelviererJMB4X1500m

308 - 8:05 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 8 Erster Wiener Ruderclub LIA Elias Hautsch (2004), Teodor-Tan Nguyen-Tien (2004), Johannes Feldscher (2003), Daniel Wagner (2004) 5:11:59
2 7 Bohemians Prague Crew 2 Tymoteusz Ojrzinski (2004), Ladislav Svec (2004), Artur Ambler (2004), David Mouca (2004) 5:34:50
Zum Anfang Home

309 - 8:10 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 3 Bohemians Prague Crew 1 Adam Princ (2004), Vojtech Svoboda (2003), Matyas Rychnovsky (2004), Richard Krejci (2003) 4:53:23
2 4 HAVK MLADOST Zagreb Leon Kozic, Ivan Miletic, Ivor Knezevic-Huzjak, Martin Marinac 4:55:99
3 2 Ruderverein ALBATROS Philip Schmaranz (2004), Uli Oswald (2004), Luca Darnhofer-Demar (2004), Paul Mikosch (2004) 5:00:37
4 1 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Boris Maric (2004), Niko Safran (2004), Jakob Brglez (2004), Marko Pavlovic (2004) 5:15:48
----------
Veslacki klub Jadran Zadar Filip Mijic (2004), Andrija Masnic (2003), Ante Dukic (2004), Adrijan Lazanja (2004) Abgemeldet
5 Ruderverein WIKING LINZ Mario Minichberger (2003), Niklas Ressl (2004), Jakob Machewa (2003), Klaus Hofmayr (2003) DNF
Zum Anfang Home

Event: 4; Junioren-B-ZweierJMB21500m

310 - 8:15 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 4 Ruderverein SEEWALCHEN Mathias Mair (2003), Jonas Lohninger (2003) 5:14:44
2 3 S.N. Pullino Evan Benvenuto (2004), Francesco Ozbolt (2003) 5:17:50
3 6 HAVK MLADOST Zagreb Crew 2 Matej Galic (2004), Karlo Hasperger (2004) 5:20:95
4 2 HAVK MLADOST Zagreb Crew 3 Borna Ivancic (2004), Patrik Žalac (2003) 5:33:17
5 1 Veslaski klub Ljubljanica Matija Albreht (2003), Jordan Arih Kranjec (2003) 5:34:91
6 5 HAVK MLADOST Zagreb Crew 1 Lovro Zivkovic (2003), Timon Milin (2003) 5:49:55
7 7 Lodní Sporty Brno David Kolár (2004), Tadeáš Kubín (2004) 7:17:64
Zum Anfang Home

Event: 5; Juniorinnen-B-DoppelzweierJWB2X1500m

312 - 8:20 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 10 Rowing Club Zagreb Petra Mikic, Bruna Bozicevic 5:49:06
2 8 Lodní Sporty Brno Crew 2 Anna Prikrylová (2003), Lenka Studená (2003) 5:57:84
3 11 Völkermarkter Sport- und Turnverein 1868 Leonie Burtscher (2004) *, Emilia Obersriebnig (2004) 6:08:85
4 9 Veslacki klub Jadran Zadar Elizabeta Stipanov (2003), Natali Pera (2003) 6:10:62
----------
7 Veslaški klub Bled Crew 2 Hana Trnjanin (2004), Sasa Tratnik (2004) DNS
Zum Anfang Home

313 - 8:25 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 4 Veslaški klub Bled Crew 1 Jana Dremelj (2004), Ela Bajec (2003) 5:39:06
2 5 Erster Wiener Ruderclub LIA Crew 1 Ellena Lehrer (2003), Ina Gönner (2003) 5:42:75
3 3 HAVK MLADOST Zagreb Magdalena Šeketa (2003), Elena Grncarovski (2004) 5:44:96
4 2 Ruderverein STAW Hanna Wiesinger (2003), Magdalena Hornacek (2004) 5:46:14
5 1 Wassersportverein OTTENSHEIM Iris Mühringer (2003), Valentina Blechinger (2003) 5:53:46
6 6 Erster Wiener Ruderclub LIA Crew 2 Laura Boyer (2003), Elisa Beer (2004) 5:53:82
Zum Anfang Home

Event: 106; Masters-Männer-EinerMM1X1000m

315 - 8:35 1. Lauf
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 1 Ruder Club Graz Crew 2, A Markus Pichler (1992) 3:44:55
2 6 Ruderverein Villach von 1881 Crew 1, G Lytton Coomer (1950) 4:15:84
3 7 Ruder Club Graz Crew 3, MWC Manuela Helbig (1970) 4:22:67
4 4 HVK Vukovar, E Sestan Gordan (1962) 4:33:93
5 5 Ruderverein ALBATROS, G Christoph Neugebauer (1950) 4:38:82
----------
Donau Ruder Club Ingolstadt, F Jan Oksche (1959) Abgemeldet
Ruder Club Graz Crew 1, C Michael Helbig (1970) Abgemeldet
3 Ruderverein Villach von 1881 Crew 2, D Zahid Durmic (1966) DNS
Zum Anfang Home

Event: 108; Masters-Männer-ZweierMM21000m

317 - 8:40 .
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 1 Münchener Ruderclub von 1880 e.V. Crew 2, C Andreas Fischbach (1976), Sven Hartenbach (1985) 3:53:34
2 2 Münchener Ruderclub von 1880 e.V. Crew 1, E Thomas Eder (1959), John Baker (1962) 4:08:53
3 3 Wiener Ruder Club DONAUBUND, E Robert Prokopp (1968), Edwin Boyer (1968) 4:18:92
Zum Anfang Home

Event: 9; LGW-Junioren-A-EinerLJMA1X2000m

319 - 8:45 Finale B
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 8 Wiener Ruderklub Donau Crew 2 Karl Georg Wagemann (2002) 7:57:43
2 10 Ruderverein NAUTILUS v.1878 Klagenfurt Friedrich Velik (2002) 7:57:98
3 9 HVK Vukovar Matej Vukic (2003) 8:01:10
4 11 Veslacki klub Jadran Zadar Frane Bencun (2003) 8:08:90
5 7 Veslacki klub "Medulin" ANTONIO LAZARIC (2002) 8:09:38
6 12 Ruderverein SEEWALCHEN Christoph Gleiss (2002) 8:18:33
Zum Anfang Home

320 - 8:50 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 5 S.N. Pullino Gabriele Dionis (2001) 7:33:95
2 4 Veslaški klub Bled Jaka Vovk (2002) 7:36:71
3 3 Ruderverein Villach von 1881 Bernd Gutschi (2002) 7:44:99
4 2 Wassersportverein OTTENSHEIM Leon Lindorfer (2003) 7:56:54
5 1 Lodní Sporty Brno Tadeas Kaminer 7:57:70
6 6 Wiener Ruderklub Donau Crew 1 Christoph Kicker (2001) 8:06:75
Zum Anfang Home

Event: 10; Juniorinnen-A-DoppelviererJWA4X2000m

321 - 8:55 Finale
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 4 Comb. VIL/VST Anika Schildberger (2002), Selina Bugelnig (2005), Marita Berger (2002), Larissa Melinc (2002) 7:16:17
2 5 Bohemians Prague Ema Zeithamerová (2002), Klára Ryšavá (2000), Valentyna Klimková (2001), Julie Martínková (2002) 7:33:61
3 2 Lodní Sporty Brno Viktorie Bínová (2002), Veronika Sadílková (2002), Lucie Dvoráková (2002), Eva Švejnohová (2002) 7:43:38
4 1 HVK Vukovar Atanasovski Marta (2004), Vrancic Agata (2002), Edelinski Lara (2002), Mihaljevic Mihaela (2002) 7:57:11
----------
Wiener Ruderklub Donau Anna Schäfer (2001), Laura Milenkovic (2003), Maria Selic (2001), Maya Elbaranes (2001) Abgemeldet
Zum Anfang Home

Event: 11; Männer-B-DoppelzweierMB2X2000m

322 - 9:00 Finale
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 Veslacki klub Jadran Zadar Leon Mikulic (1998), Andreas Vaško (1997) 6:55:85
2 4 Linzer Ruderverein ISTER Adrian Reininger (2000), Bernhard Öllinger (2000) 6:59:90
3 5 See-Club Zug David Kuylen (2000), Dario Galasso (1998) 7:19:80
4 2 Canottieri Trieste A.S.D. Alessio Chilŕ (2001), Lodovico Negro (2000) 7:29:99
5 1 Veslacki klub "Medulin" MARIO BURŠIC (2001), TEO UŠIC (2001) 7:41:12
Zum Anfang Home

Event: 13; LGW-Männer-EinerLM1X2000m

324 - 9:05 Finale B
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 8 Ruderverein Villach von 1881 Jakob Lindner (2000) 7:54:89
2 7 Canottieri Trieste A.S.D. Crew 1 Federico Negro (2001) 8:22:35
3 9 Canottieri Trieste A.S.D. Crew 2 Ruben Centis (2001) 8:32:52
4 10 Bohemians Prague Petr Štepánek (1997) 9:01:95
Zum Anfang Home

325 - 9:10 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 5 Wiener-Ruder-Club PIRAT Crew 1 Lukas Kreitmeier (1996) 7:21:59
2 4 Veslaški klub Bled Crew 1 Aleš Jalen (1996) 7:28:45
3 6 Völkermarkter Sport- und Turnverein 1868 Benedikt Koboltschnig (2000) 7:39:35
4 2 Wiener-Ruder-Club PIRAT Crew 2 Johannes Hafergut (1998) 7:41:84
5 1 Veslaški klub Bled Crew 2 Luka Vovk (2001) 7:49:97
6 3 Ruderverein STAW Lukas Hömstein (1999) 9:27:80
Zum Anfang Home

Event: 14; Junioren-A-DoppelzweierJMA2X2000m

328 - 9:15 Finale C
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 12 Weißenfelser Ruderverein Niels Strößner (2001), Paul Täubert (2002) 7:18:59
2 13 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Crew 2 Oskar Marinic (2002), Jure Cas (2002) 7:18:61
----------
Lodní Sporty Brno Crew 2 Tadeáš Kamínek (2002), Ondrej Hoplícek (2002) DNS
Zum Anfang Home

330 - 9:20 Finale B
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 8 Union Ruderverein PÖCHLARN Julian Haabs (2001), Daniel Groiß (2001) 7:07:88
2 7 HVK Vukovar Kolar Ivan (2001), Marošicevic Filip (2001) 7:11:61
3 9 Salzburger Ruderklub MÖVE Andreas Penk (2002), Alexander Botha (2002) 7:14:87
4 10 Bohemians Prague Jakub Knytl (2001), Oleg Tous (2001) 8:22:94
Zum Anfang Home

331 - 9:25 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 4 Veslaski klub Ljubljanica Maks Alic (2002), Urban Jerman (2001) 6:54:69
2 2 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Crew 1 Filip Koren (2002), Jernej Grace (2002) 6:57:92
3 3 Wiener-Ruder-Club PIRAT Jan Trost (2001), Fabian Ortner (2001) 7:01:73
4 1 Veslaški klub Bled Andrej Eržen (2003), Samo Pogacnik (2002) 7:03:73
5 5 See-Club Zug Bojan Reuffurth (2001), Gian Struzina (2001) 7:05:02
6 6 Lodní Sporty Brno Crew 1 Nikolas Ullrich (2001), Tomáš Kobza (2001) 7:18:77
Zum Anfang Home

Event: 15; Junioren-A-ZweierJMA22000m

332 - 9:30 Finale
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 4 Ruderverein Villach von 1881 Crew 1 Luca Sauerbier (2001), Hannes Gietler (2004) 7:10:82
2 3 Veslaski klub Ljubljanica Ažbe Magajna (2002), Maj Magajna (2002) 7:33:12
3 5 Wassersportverein OTTENSHEIM David Suckert (2002), Stephan Berger (2002) 7:43:46
4 1 See-Club Zug Crew 2 David Krol (2002), Jonas Gantner (2002) 7:47:32
5 2 Ruderverein Villach von 1881 Crew 2 Elias Auernig (2001), Philip Schmidhuber (2002) 8:05:27
6 6 See-Club Zug Crew 1 Luca Darms (2001), Philipp Frei (2002) 8:08:98
Zum Anfang Home

Event: 16; LGW-Juniorinnen-A-EinerLJW1X2000m

334 - 9:35 Finale
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 3 Ruderverein FRIESEN Valentina Cavallar (2001) 8:20:54
2 4 Wiener Ruderklub Donau Crew 1 Maya Elbaranes (2001) 8:30:30
3 1 Wiener Ruderklub Donau Crew 2 Anna Schäfer (2001) 8:49:24
4 5 Erster Wiener Ruderclub LIA Paula Horauer (2002) 8:59:98
5 2 Veslaski klub Ljubljanica Klara Kmetic (2002) 11:01:00
Zum Anfang Home

Event: 17; Frauen-A-DoppelzweierW2X2000m

336 - 9:40 Finale
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 3 Ruderverein STAW Hanna Wiesinger (2003), Jovana Stanivuk (1999) 7:58:56
2 5 Bohemians Prague Crew 1 Karolina Amblerová (2000), Eliška Žižková (2000) 8:01:82
3 4 Canottieri Trieste A.S.D. Greta Perselli (2000), Lisanna Bartolovich (1992) 8:07:67
4 6 Veslacki klub Jadran Zadar Maris Milin (2000), Iva Karacic (1986) 8:16:37
5 2 Bohemians Prague Crew 2 Julie Martínková (2002), Andrea Svobodová (2004) 8:19:10
6 1 Bohemians Prague Crew 3 Barbora Hanzlová (1999), Veronika Jirasová (1999) 8:47:65
Zum Anfang Home

Event: 18; Schüler-B-Einer JG>=2007SCHMB 1X500m

339 - 9:50 Finale
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 2 Ruderverein Villach von 1881 Crew 1 Christoph Glantschnig (2007) 2:11:14
2 3 Ruderverein Villach von 1881 Crew 2 Anton Franz Pfurtscheller (2007) 2:12:94
3 4 Ruderverein Villach von 1881 Crew 3 Lorenz Strauss (2007) 2:30:13
4 1 S.N. Pullino Gabriel Crevatin (2007) 2:51:98
Zum Anfang Home

Event: 19; Schülerinnen-B-Einer JG>=2007SCHWB1X500m

340 - 9:55 Finale
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 3 S.N. Pullino Alice Ozbolt (2007) 2:10:62
2 2 Bohemians Prague Boldišová Ella (2007) 2:22:40
3 1 Veslaški klub Bled Crew 2 Blažka Sedovšek (2008) 2:27:48
4 4 Veslaški klub Bled Crew 1 Una Radonic (2007) 2:32:82
Zum Anfang Home

Event: 120; Masters-Männer-DoppelzweierMM2X1000m

342 - 10:00 Finale
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 3 Composite ELL/PIR, G Norbert Willrader (1955) (ELL), Norbert Gruber (1949) (PIR) 4:20:51
----------
Ruder Club Graz, B Markus Pichler (1992), Michael Helbig (1970) Abgemeldet
S.N. Pullino, C Marco Schiavon (1970), Graziano Priore (1971) Abgemeldet
Zum Anfang Home

Event: 21; Schüler-DoppelzweierSCHM2X1000m

343 - 10:05 Finale C
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 17 Veslaški klub Bled Crew 2 Pascal Azman (2006), Nikola Halleger (2006) 4:12:78
2 15 Ruderverein Villach von 1881 Crew 2 Paul Wohlmuther (2006), Matthias Gietler (2006) 4:21:03
3 16 Bohemians Prague Filip Jirík (2006), Lukeš Michal (2005) 4:26:45
Zum Anfang Home

345 - 10:10 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 13 Veslacki klub Jadran Zadar Antonio Pavlovic (2005), Dominik Ferjancic (2005) 3:56:82
2 11 Ruderverein WIKING LINZ Jakob Krause (2005), Paul Schinnerl (2007) 4:02:41
3 10 Veslaski klub Ljubljanica Crew 1 Dimitrije Petrovic (2004), Luka Pogacar (2005) 4:05:52
4 12 Wassersportverein OTTENSHEIM Crew 2 Moritz Schöppl (2005), Justus Gschaider (2005) 4:07:22
5 14 Wassersportverein OTTENSHEIM Crew 1 Viktor Mittermayr (2005), Paul Streibl (2005) 4:13:58
6 9 Ruderverein ALBATROS Crew 3 Peter Litzllachner (2005), Felix Mikosch (2006) 4:17:23
7 8 Völkermarkter Sport- und Turnverein 1868 Julian Burtscher (2006), Daniel Naschberger (2005) 5:39:09
Zum Anfang Home

347 - 10:15 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 4 Ruderverein ALBATROS Crew 1 Cillian Zwanziger (2005), Nicolas Zwanziger (2005) 3:40:91
2 5 Veslaški klub Izola Luka Maric (2005), Bit Bizjak (2005) 3:42:27
3 2 Ruderverein Villach von 1881 Crew 1 David Kaiserauer (2005), Bernd Pfurtscheller (2005) 3:42:45
4 1 Veslacki klub "Medulin" Amel Crljenkovic (2005), Lucijan Boljun (2005) 3:46:14
5 3 Veslaski klub Dravske elektrarne Maribor Arne Završnik (2005), Liam Stuart Edmonson (2005) 3:57:14
6 6 HVK Vukovar Maljak Matej (2006), Hardi Ivan (2005) 3:58:22
7 7 Veslaški klub Bled Crew 1 Aljaž Kunstelj (2005), Luka Ulcar (2005) 4:04:33
Zum Anfang Home

Event: 22; Schülerinnen-Doppelvierer o. Stf.SCHW4X1000m

348 - 10:20 Finale
RankSNrEntryCrew 500m< - > Finish
1 3 Veslaški klub Bled Spela Semrl (2004), Nika Janjusevic *, Ursula Torkar (2005), Amber Cop (2005) 3:42:50
2 2 Ruderverein WIKING LINZ Marie Hamberger (2005), Alina Paroubek (2006), Katharina Nagler (2005), Greta Haider (2005) 3:43:77
3 1 Veslaški klub Nautilus Koper Marja Kavrecic (2005), Debora Korlevic (2005), Taryn Vodovnik (2006), Uma Beltram (2006) 3:57:99
4 4 Wassersportverein OTTENSHEIM Theresa Berger (2005), Helene Schumacher (2005), Linda Weitmann (2005), Carmen Ginterseder (2005) 4:10:12
Zum Anfang Home

Event: 23; Junioren-B-EinerJMB1X1500m

352 - 10:30 Finale F
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 34 Bohemians Prague Crew 3 Artur Ambler (2004) 6:20:19
2 37 Veslaški klub Nautilus Koper Crew 1 Rok Tepeš (2003) 6:28:32
3 36 Veslaški klub Nautilus Koper Crew 2 Leon Križman (2004) 6:40:81
4 33 Veslaški klub Nautilus Koper Crew 3 Tomaž Kovacic (2005) 6:49:88
5 35 Lodní Sporty Brno Crew 5 David Kolár (2004) 6:53:13
6 32 Lodní Sporty Brno Crew 4 Ondrej Soukup (2004) 6:56:48
Zum Anfang Home

353 - 10:35 Finale E
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 31 Veslaski klub Ljubljanica Crew 2 Filip Gaser (2004) 6:28:08
2 30 Ruderverein ALBATROS Crew 2 Leo Oswald (2004) 7:00:25
3 29 Bohemians Prague Crew 4 Ladislav Svec (2004) 7:32:13
Zum Anfang Home

355 - 10:40 Finale D
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 23 Ruderverein WIKING LINZ Crew 2 Luca Saubolle (2003) 5:55:78
2 25 Ruderverein Villach von 1881 Crew 4 Michal Haloda (2004) 6:15:28
3 26 Lodní Sporty Brno Crew 2 Eduard Bílý (2004) 6:24:07
4 24 Ruderverein Villach von 1881 Crew 3 Stefan Gigacher (2004) 6:28:22
5 22 Linzer Ruderverein ISTER Crew 2 Paul Grieshofer (2004) 6:34:46
6 28 Völkermarkter Sport- und Turnverein 1868 Crew 2 Elias Haschei (2004) 6:44:27
7 27 Rowing Club Zagreb Crew 2 Fran Juricki 6:54:69
Zum Anfang Home

358 - 10:45 Finale C
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 16 Wassersportverein OTTENSHEIM Leon Lindorfer (2003) 6:05:19
2 21 Ruderverein Villach von 1881 Crew 2 Maurizio Kusej (2004) 6:09:11
3 19 Veslaški klub Bled Crew 3 Urban Frcej (2004) 6:16:91
4 15 Veslaski klub Piran Tomi Fabjan (2004) 6:20:55
5 17 Linzer Ruderverein ISTER Crew 1 Gabriel Priller (2004) 6:21:72
6 20 Rowing Club Zagreb Crew 1 Fran Uccellini 6:41:87
7 18 Salzburger Ruderklub MÖVE Jonas Farfeleder (2004) 6:50:95
Zum Anfang Home

359 - 10:50 Finale B
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 9 Veslaški klub Bled Crew 1 Andrej Eržen (2003) 5:25:48
2 13 Veslaški klub Nautilus Koper Crew 4 Enej Korosic (2003) 5:30:41
3 14 Lodní Sporty Brno Crew 1 Jakub Sprinzl (2004) 5:51:59
4 11 Völkermarkter Sport- und Turnverein 1868 Crew 1 Jakob Stornig (2003) 5:56:15
5 10 Ruderverein WIKING LINZ Crew 1 Mario Minichberger (2003) 6:05:48
6 8 Veslaški klub Bled Crew 4 Mark Berc (2003) 6:21:11
7 12 Veslaski klub Ljubljanica Crew 4 Jakob Pejovic (2004) 6:40:36
Zum Anfang Home

360 - 10:55 Finale A
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 3 Ruderverein Villach von 1881 Crew 1 Hannes Gietler (2004) 5:36:37
2 5 Veslacki klub Jadran Zadar Luka Pera (2003) 5:36:80
3 7 Hallesche Rudervereinigung Böllberg/ Nelson Sebastian Benneke (2003) 5:38:32
4 1 HAVK MLADOST Zagreb Crew 2 Ivan Augustinov (2003) 5:49:77
5 4 Veslaški klub Bled Crew 2 Gabriel Potocnik (2004) 5:50:65
6 2 Ruderverein ALBATROS Crew 1 Kristjan Korenjak (2003) 5:53:99
7 6 HAVK MLADOST Zagreb Crew 1 Marin Smoljanovic (2004) 6:29:46
Zum Anfang Home

Event: 24; Juniorinnen-B-DoppelviererJWB4X1500m

362 - 11:00 Finale
RankSNrEntryCrew 500m< - > 1000m< - > Finish
1 3 Erster Wiener Ruderclub LIA Crew 1 Laura Boyer (2003), Marlene Lehdorfer (2003), Ellena Lehrer (2003), Ina Gönner (2003) 5:11:67
2 4 Veslacki klub Jadran Zadar Sara Žuvanic (2004), Margita Andric (2003), Ivana Sladic (2004), Laura Anticevic (2003) 5:19:07
3 2 Erster Wiener Ruderclub LIA Crew 2 Lea Ovcina (2004), Elisa Beer (2004), Nina Bartl (2004), Isabella Loh (2004) 5:21:38
4 1 Völkermarkter Sport- und Turnverein 1868 Victoria Starc (2004), Emely Matschek (2005), Leonie Burtscher (2004) *, Emilia Obersriebnig (2004) 5:55:95
Zum Anfang Home

Event: 27; Männer-DoppelzweierM2X2000m

364 - 11:10 Finale
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 3 Composite PIR/STA Oscar Riegler (2000) (PIR), Lukas Hömstein (1999) (STA) 7:35:38
Zum Anfang Home

Event: 41; LGW-Männer-DoppelzweierLM2X2000m

365 - 11:11 Finale
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 2 Wiener-Ruder-Club PIRAT Lukas Kreitmeier (1996), Johannes Hafergut (1998) 7:25:73
2 1 Veslaški klub Bled Jaka Vovk (2002), Luka Vovk (2001) 7:52:28
Zum Anfang Home

Event: 26; Männer-B-EinerMB1X2000m

366 - 11:15 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 2 Ruderverein WIKING LINZ Xaver Haider (2000) 8:20:77
2 3 Ruderverein NAUTILUS v.1878 Klagenfurt Maximilian Riedel (1999) 8:21:29
3 1 Canottieri Trieste A.S.D. Lodovico Negro (2000) 8:26:75
4 5 Wiener-Ruder-Club PIRAT Levi Weber (1998) 8:34:65
5 6 Linzer Ruderverein ISTER Crew 1 Adrian Reininger (2000) 8:47:38
6 4 Linzer Ruderverein ISTER Crew 2 Bernhard Öllinger (2000) 9:42:04
Zum Anfang Home

Event: 30; Juniorinnen-A-DoppelzweierJWA2X2000m

367 - 11:20 Finale B
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 8 Lodní Sporty Brno Crew 1 Lucie Dvoráková (2002), Eva Švejnohová (2002) 8:44:47
2 7 Lodní Sporty Brno Crew 2 Viktorie Bínová (2002), Veronika Sadílková (2002) 8:52:26
3 9 Canottieri Trieste A.S.D. Caterina Marcon (2002), Caterina Valle (2004) 9:02:32
4 10 Bohemians Prague Crew 1 Ema Zeithamerová (2002), Klára Ryšavá (2000) 9:50:08
Zum Anfang Home

368 - 11:25 Finale A
RankSNrEntryCrew500m < - > 1000m< - > 1500m< - > Finish
1 2 Ruderverein Villach von 1881 Marita Berger (2002), Larissa Melinc (2002) 8:03:46
2 1 Wassersportverein OTTENSHEIM Hannah Keplinger (2003), Karin Brandner (2001) 8:32:63
3 3 Wiener Ruderklub Donau Maria Selic (2001), Maya Elbaranes (2001) 8:37:57
4 6 Bohemians Prague Crew 2 Valentyna Klimková (2001), Julie Martínková (2002) 8:44:35
5 5 Völkermarkter Sport- und Turnverein 1868 Anna Ulrich (2002), Annika Schildberger (2002) 8:55:81
----------
Veslaški klub Bled Ela Bajec (2003), Jera Vovk (2002) DNS
Zum Anfang Home